ODEBÍRAT NOVINKY

JAK SI NOSÍM DVOJČÁTKA

šanami.jpg
Dvojčátka nám rostou jako z vody! Ehm, z mléka :) Mají dnes už 9 měsíců a já je stále nosím. Ano, čtete správně - stále je výhradně nosím. Nikdo tomu na začátku nevěřil, že je to vůbec možné žít s dvojčaty bez kočárku. S jedním dítětem možná, ale s dvojčaty absolutně ne! Omyl! Je to možné i s dvojčaty. A je to opravdu úžasné!
Jsem tak naprosto svobodná a soběstačná. Dokážeme se dostat kamkoli, můžu s nimi cestovat sama a nejsem odkázána na cizí pomoc a hlavně nemusím s sebou vláčet těžký dvojčecí kočárek. Vezu jen tašku na kolečkách, ve které máme vše potřebné, třeba na celý den nebo na víkend. I díky nošení mohu pravidelně jezdit s dvojčaty na kurzy do Prahy, Plzně, Brna či Olomouce. Takže vlastně mohu dál dělat svou práci a nemusela jsem měnit náš rodinný životní rytmus. Dvojčátka do něj hezky zapadla. Jak dlouho je ještě unesu to si netroufám odhadnout. Přeci jen jejich váha roste dvojnásobným tempem. Mým cílem je pronést je ještě alespoň touto zimou, dokud nechodí a pak už to zvládneme - jedno v šátku a druhé po vlastních nebo v nějakém lehčím sporťáku. To nějak vymyslíme.

Takže jestli jste v očekávání (ať už s jedním miminkem nebo dvojčaty) a řešíte otázku, zda si pořizovat kočárek, jestli jej vlastně budete využívat, pak říkám: Pořiďte si raději něco jiného a až časem uvidíte, zda kočárek vůbec potřebujete. Na jeho pořízení je vždycky dost času. Protože ten kontakt s dětmi je k nezaplacení a aspoň moje děti nošení milují!

V ČEM DVOJČATA NOSIT?

Dozvěděli jste se, že čekáte dvojčátka a ptáte se, zda je budete moci nosit a pokud ano, pak jakým způsobem? Nebojte se! Rozhodně je možné nosit i dvojčátka a to až do doby, kdy začnou samy chodit i déle, jak budete potřebovat. Rodičů, kteří nosí dvojčata, stále přibývá. Díky šátku dostanete možnost mít u sebe obě děti najednou ještě dříve, než začnou držet hlavičku, budete se moci svobodně pohybovat, mít volné ruce a hlavně budete si moci do sytosti užívat vzájemného láskyplného a tolik potřebného kontaktu.
Nošení dvou dětí najednou má svá specifika, avšak určitě ho zvládnete. Často je to jen o překonání první obavy z neznámého. Na začátku je nejlepší nosit dvojčátka společně vepředu, děti jsou lehké a máte je blíže u sebe. Nejčastěji v úvaze Amanda´s tandem hip carry nebo kříž s kapsou uvnitř pro dvojčata. Pro tyto úvazy budete potřebovat pevný šátek vel. 7 (5,2 m), drobnějším maminkám s vel. 34/36 nějakou dobu vystačí i vel. 6 (4,7 m). Pro začátek zvolte nejlépe bavlněný (někdo preferuje šátek elastický, s nímž se snadněji váže, avšak má malou nosnost a brzy jej budete muset vyměnit za pevný). Pro dvojčata, jelikož od začátku nosíte dvojnásobnou váhu, je vhodné vybírat mezi nosnějšími šátky, ale pro malá miminka by měl být šátek zároveň příjemný, měkký a pohodlný. Je skvělé začít miminka nosit co nejdříve po porodu, jak vám fyzický stav dovolí. Vaše tělo si tak bude lépe zvykat na postupné zvyšování zátěže.

Úvazy pro dvojčátka jsou přeci jen trochu náročnější oproti vázání jednoho miminka, takže pokud nemáte zatím žádnou zkušenost s vázáním, je nejlépe dobře se naučit úvaz kříž s kapsou uvnitř pro jedno miminko, při kterém natrénujete správné dotahování a polohování miminka – úvaz se vám určitě bude hodit, když půjdete na procházku třeba s tatínkem a každý ponesete jedno miminko. Až poté začněte s úvazy pro dvojčátka.
Jak děti porostou a začnou vám být těžké, pravděpodobně zvolíte úvazy, kdy je jedno miminko na zádech a druhé na břiše. Takto můžete vázat děti s jedním delším šátkem, dvěma kratšími šátky, nebo zvolit kombinaci šátek + nosítko. V kombinaci s nosítkem jsou nejvhodnější úvazy dvojitý kříž vepředu a nosítko na zádech nebo nosítko vepředu a úvaz batoh vzadu. Ale variant je samozřejmě více. Existuje také tzv. šátkové nosítko, které je možné použít už od narození, ostatní nosítka jsou pro větší děti cca od 4. měsíce. Kombinace dvě nosítka není příliš vhodná a mnohé maminky od ní brzy upustily. Dvě nosítka na ramenou přes sebe jsou hodně nepohodlná. Na našem trhu se také začala objevovat nosítka pro dvojčata, např. Weego twin (pro menší děti - vepředu vedle sebe) nebo Twingar (pro větší děti – jedno na zádech, jedno na břiše). Přes veškerou snahu výrobce se však nejedná o ergonomická nosítka, děti nemají dostatečnou oporu zad a v nosítku visí, což není v pořádku pro správný vývoj kyčlí (je důležité, aby miminka měla při nošení zakulacená záda a kolínka výše než zadeček – jakoby ve tvaru písmene „M“). Těmto se raději vyhněte a pořiďte si šátek. Uvidíte, že vázání se dá krásně zvládnout i s dvojčaty a dětem tak zajistíte kvalitní a pohodlné nošení, které má příznivý vliv na jejich vývoj a vám bude pohodlné. V šátku je možné dvojčátka také nakojit, což vám usnadní někdy náročnou manipulaci v cizím prostředí, aniž byste museli děti z šátku vyvazovat. Kombinace vepředu šátek (úvaz dvojitý kříž) a nosítko na zádech je velmi výhodné, pokud budete potřebovat děti v průběhu cesty vytahovat i nezávisle na sobě, například pokud praktikujete bezplenkovou komunikační metodu nebo pokud jedno miminko potřebujete nakrmit a druhé ještě spí. Šátek ani nosítko nemusíte sundávat.

Vázat dvojčátka může být pro vás na začátku možná obtížnější, proto se nebojte požádat o pomoc tatínka, nebo jinou osobu, aby děti přidržel, pomohl vsunout do šátku apod. Uvidíte, že brzy získáte jistotu a vázání zvládnete sama. Úvazy je možné se naučit z návodu či videí na internetu, ale nejlépe vám určitě dokáže poradit lektorka vázání, ideálně se zkušeností s dvojčaty. Úvaz vás důkladně naučí, zkontroluje dotahování, polohu miminek, pomůže s výběrem vhodného šátku pro dvojčata i s dalšími doplňky a oblečením k nošení. Může být nápomocna i konzultací úvazu či podporou až se miminka narodí.
Nemusíte se obávat ani nošení v létě, kdy je horko či naopak v chladných zimních měsících. Na našem trhu je již široká nabídka termoregulačního prádla z moiry, vlny či merino vlny a dalších funkčních materiálů. V létě miminkům stačí tenoučké body a na hlavičku lehká čepička třeba z merino vlny. V případě chladnějšího rána či večera můžete ještě doplnit ponožkami a návleky na nožičky. Pro vás také tričko z merino vlny, ideálně s průstřihem pro snadné kojení. Ani v zimě nemusíte děti příliš nabalovat. Opět si vystačíte s body z vícevrstvé merino vlny, dále mikina nebo svetřík, ponožky, návleky na nožičky a zateplené kalhoty. Na hlavičku kuklička a merino rukavičky s prodlouženou částí k lokti. Děti v šátku zakryjete nepromokavou kapsou na nošení děti nebo ještě lépe – pořídíte si nosící bundu s možností nosit dítě na břiše i na zádech se dvěma vsadkami. A je to! Krásně se tak budete vzájemně zahřívat a žádné počasí vás nezaskočí. V těchto obdobích je také možné sáhnout po šátku s příměsí bambusu, merino vlny, hedvábí a dalších, které jsou prodyšnější, v létě lépe odvádějí pot a v zimě hezky hřejí.
Nošení dvojčátek vám sice uvolní ruce, ale jelikož máte na sobě dvě děti, pravděpodobně budete řešit otázku, kam si dát věci, které potřebujete mít s sebou, jako plenky, náhradní oblečení, pití atd. Máte několik variant. Samozřejmě pokud máte obě děti vepředu, dáte si na záda batůžek. Ovšem pokud máte jedno dítě na břiše a druhé na zádech pak je lepší pořídit si tzv. on bag, tedy tašku, která má jedno dlouhé ucho, které si můžete nastavit na potřebnou délku. V případě, že věci nechcete nést sami, aby vám nebyly příliš těžké, hlavně když už máte větší děti, je skvělou variantou nákupní taška na kolečkách. Ty se v dnešní době dělají i v mnoha krásných designech, jsou bytelné a velice praktické.
Ani když už vám budou obě děti příliš těžké, nemusíte volit variantu kočárku pro dvojčata (pokud ovšem nechcete), který je často dosti rozměrný, těžký a náročnější na manipulaci. Stačí nosit v šátku či nosítku jedno dítě a druhé vést v jedno kočáru, do kterého si dáte i potřebné věci.

Jak vidíte, nošení dvojčat má sice svá specifika, ale ta se dají hravě zvládnout a nošení si budete moci užívat s dětmi hodně dlouho. Tak dlouho, jak budete potřebovat! Nenechte se ani s dvojčátky připravit o nádherné chvíle vzájemného tolik potřebného kontaktu a odměnou vám budou spokojená miminka. A vy se nebudete muset honit, ale s dětmi snadno zvládnete dělat cokoli, co právě bude nutné včetně vaření, úklidu domácnosti, nákupů apod. Děti se u vás uklidní, proto s nimi můžete navštěvovat i události, které by s kočárkem byly náročné, jako třeba výstavy, vernisáže a další kulturní akce či toulky přírodou i v náročnějším terénu apod. Nošení je vskutku úžasné, léčivé a posilující. A opravdu neexistuje žádná překážka, abyste nemohli nosit i svoje dvojčátka či dvě děti různého věku v tandemu! Stačí se do toho jen pustit. Tak krásné nošení!
22.06.2021 09:49:44
ernstoval
LUCIE ERNST - ernstoval@seznam.cz | 724 663 586
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one